Kategoria Piłka nożna

Piłka nożna

28 lipca 2010

19Na samym początku, gdy uważano, ze Chińczycy sprowadzili grę w piłkę nożna do Anglii nazywali ja harpastum. W Japonii natomiast sport ten nazywano kenatt. Wraz ze zmiana zasad i coraz większym zróżnicowaniem zasad oraz unowocześnianiem meczy piłkarskich np. poprzez dawanie sędziom słuchawek, aby mogli konsultować swoje decyzje nazwy również ulęgają zmianie. Obecnie najpopularniejsza jest nazwa football, po polsku piłka nożna. Fanom tego sportu znane są także takie zwroty jak ole – puszczenie piłki miedzy nogami przeciwnika, korner – rzut różny czy offside – spalony. Słynna jest także nazwa soccer, która ma swoje korzenie w Ameryce. Nazwa football nie odnosiła się w średniowieczu bezpośrednio do tego, konkretnego sportu, lecz do wszelkiego rodzaju sportów, w których gra wymagała użycia nóg. Obecnie każdy człowiek na świecie nazwę football skojarzy wyłącznie z najsłynniejszym sportem na świecie. Nie inaczej jest z nazwa soccer, która również jest rozpoznawalna na całym świecie. W meczu piłki nożnej uczestniczy 22 zawodników i 3 sędziów. Wyróżniamy sędziego głównego oraz dwóch sędziów liniowych. Dodatkowo w każdym meczu uczestniczy sędzia techniczny, który pilnuje przepisowego zachowania kibiców oraz wszelkich spraw technicznych takich jak zmiany zawodników w czasie gry czy odpowiednie zachowanie trenerów w trakcie meczu. Każda drużyna, licząca 11 zawodników ma do dyspozycji 7 zawodników rezerwowych. Gra polega na wbiciu piłki do bramki przeciwnej drużyny przy pomocy nóg, Glowy lub każdej innej części ciała z wyłączeniem rak. Zawodnicy poszczególnych drużyn w trakcie meczy ubrani są w jednakowe stroje, aby łatwiej mogli się rozróżniać w ferworze boiskowej walki. Sędzia główny ma do dyspozycji 2 rodzaje kary za niestosowne zachowanie, faule lub dotkniecie piłki ręka – żółta kartka oznacza upomnienie, natomiast druga żółta, w konsekwencji czerwona oznacza wykluczenie zawodnika z gry. Mecz trwa 90 minut, sędzia może wydłużyć zawody ze względu na przerwy w grze, najczęściej o ok. 5 minut.

5Trzeba przyznać, że zespół Portsmouth FC w lidze angielskiej spisuje się już coraz, coraz lepiej. Nie ma co do tego chyba kompletnie żadnych wątpliwości. Już na stałe zadomowili się oni w lidze angielskiej i nic nie wskazuje na to, aby coś się w tym mogło zmienić. Zespół Portsmouth w sezonie dwa tysiące siedem/ dwa tysiące osiem zajął dokładnie ósme miejsce w ligowej tabeli. Na pewno nie jest to wynik marzeń, ale myślę, że bardzo dobrze odzwierciedla to ich aktualną pozycję w Anglii. Nie stać ich na więcej, choć byli bardzo blisko zajęcia nawet dwóch miejsc wyżej. Otóż do siódmej drużyny ligi angielskiej sezonu dwa tysiące siedem/ dwa tysiące osiem, czyli do Balckburn Rovers stracili oni zaledwie jedne punkty. To szóstej Aston Villi zatem tylko trzy. Trzeba zatem przyznać, że naprawdę bardzo, bardzo niewiele brakowało im do ostatecznego sukcesu. Po za tym, zespół Portsmouth FC w sezonie dwa tysiące siedem/ dwa tysiące osiem miał tylko dwa punkty przewagi nad dziewiątym zespołem w tabeli. Nie mógł to być zatem jakoś szczególnie udany sezon, ale na pewno w miarę przyzwoity. Zespół Manchester City w sezonie dwa tysiące siedem/ dwa tysiące osiem zdobył naprawdę w miarę przyzwoitą pozycję. Trzeba przyznać, że stać ich na pewno na więcej. Ich ambicja sięga również dużo, dużo wyżej. Byli oni jednak na prawdę w sezonie powalczyć o lepsze pozycje w sezonie dwa tysiące siedem/ dwa tysiące osiem. Byli bardzo blisko tej ścisłej czołówki. Do ósmego zespołu stracili zaledwie dwa punkty. Zatem do miejsca siódmego trzy, a do miejsca szóstego tylko pięć. Było to więc jak najbardziej do nadrobienia. Jednak skończyło się tak, jak się skończyło, czyli na dziewiątym miejscu z dorobkiem pięćdziesięciu pięciu punktów. Jednak zespół Manchester City w sezonie dwa tysiące siedem/ dwa tysiące osiem był w o tyle lepszej sytuacji, że absolutnie nie musieli się oni w żadnym stopniu obawiać ataku z tyłu. Zespół, który w sezonie dwa tysiące siedem/ dwa tysiące osiem zajął miejsce dziesiąte miał do nich bowiem dokładnie sześć punktów straty, co jest już naprawdę dość dużą stratą. Jednak pomimo tego ni udało im się zająć wyższego miejsca.

Reguły piłki nożnej

20 lipca 2010

21W trakcie meczu piłkarskiego maja miejsce bardzo częste przerwy w czystej grze na tak zwane stale fragmenty gry. Gdy piłka całym obwodem przekroczy linie boczna sędzia nakazuje wykonanie rzutu autowego ( gdy piłka przekracza dłuższa linie boczna boiska ) lub rzutu rożnego ( gdy piłka przekracza krótsza linie boiska ) . Rzut autowy wykonujemy przy pomocy rak, natomiast każdy Iny stały fragment gry wykonujemy przy pomocy nóg. Rzut wolny zostaje podyktowany w momencie znaczącego faulu na rywalu. Dzielimy go na pośredni – taki, z którego możemy oddać bezpośredni strzał na bramkę lub pośredni – przed uderzeniem na bramkę wymagane jest podanie piłki koledze z drużyny. Rzuty wolne pośrednie dyktowane są w przypadku dotknięcia piłki ręka, jednak coraz częściej eliminuje się ten fragment gry i wprowadza się wyłącznie rzuty bezpośrednie, aby gra stała się jak najbardziej atrakcyjna dla publiczności. Specyficznym rodzajem rzutu jest rzut karny, wykonywany z 11 metrów strzał na bramkę, prawie zawsze zakończony bramka. Podstawowy czas gry trwa 90 minut, jednak w meczach rangi mistrzowskiej przy wyniku remisowym sędzia główny zarządza dogrywkę. Ma wtedy miejsce dogrywka, trwająca 30 minut. Często zmieniane są tutaj zasady. Jeszcze niedawno wprowadzona była zasada silver goal, która oznaczała mniej więcej tyle, ze drużyna wygrywająca pierwsza polowe dogrywki wygrywa cały mecz. Inna zasada bardzo często praktykowana jeszcze kilka lat temu jest zasada golden goal, oznaczająca zakończenie meczu już po strzeleniu pierwszej bramki przez którakolwiek z drużyn, mecz wygrywa drużyna, która jako pierwsza strzeli bramkę. Jeżeli po 30 minutach dogrywki na tablicy wyników będzie widniał wynik remisowy sędzia główny zarządza rzuty karne. Konkurs ten polega na strzelaniu po 5 rzutów karnych przez każda z drużyn, a gdy po serii 5 rzutów ciągle będzie remis do piłki podchodzą na przemian zawodnicy obu drużyn i w przypadku, gdy jeden z piłkarzy strzeli gola, a drugi nie, mecz wygrywa pierwsza drużyna. Konkurs rzutów karnych jest najbardziej emocjonującym fragmentem meczu piłkarskiego. Z pewnością jedno państwo nie jest zdecydowanie lepsze od innych w ten bardzo popularny sport, lecz do najlepiej wyszkolonych technicznie i psychicznie zespołów należą z pewnością Brazylia, Niemcy, Anglia, Hiszpania, wloty. To właśnie te państwa dominują we wszelkiego rodzaju imprezach piłkarskich, a ligi tych państw należą do najmocniejszych na świecie i praktycznie zawsze kluby z tych lig biorą udział w najważniejszych rozgrywkach. Wyżej wymienione państwa posiadają największych gwiazdorów, talentów piłkarskich, którzy potrafią zrobić z piłka wszystko. To dzięki takim sławom jak Ronaldo, Ronaldinho, Cristiano Ronaldo czy Olivier kahn oglądanie meczów piłkarskich jest bardzo atrakcyjne dla widzów na całym świecie. Niesamowite uderzenia z dystansu czy parady bramkarskie są tym co najlepsze w każdym meczu piłkarskim. Nie ma tutaj jednak hegemonii jednego państwa, każdy kraj ma swoje talenty, na mniejsza lub większa skale, a niekiedy na skale światowa, potrafiące oczarować magia futbolu kibiców na całym świecie.

Piłka nożna w Polsce

2 lipca 2010

14Nic nie zapowiadało także dobrej postawy GKS-u Bełchatów. Przed rundą wiosenną klub opuścili Tomasz Jarzębowski, podstawowy defensywny pomocnik GKS-u oraz trener Paweł Janas. Wydawało się, że sezon można spisać na straty, jednak Rafał Ulatowski wprowadził nową świeżość do drużyny, ducha walki. Dzięki rewelacyjnej postawie wiosną, GKS Bełchatów uplasował się na piątej pozycji, do ostatniej kolejki walcząc o Ligę Europejską. Dość powiedzieć, że gdyby ostatnie mecze zakończyły się 3 minuty wcześniej niż powinny, w tej Lidze by się znalazł. Daniel Mąka strzelił w 89. minucie meczu z Górnikiem Zabrze zwycięskiego gola dla Polonii Warszawa i to stołeczny zespół zobaczymy za rok na europejskiej arenie. Poza Wisłą Kraków, w tabeli ostatnich 10 kolejek GKS nie ma sobie równych, a o Dawida Nowaka, Janusza Gola czy Mateusza Cetnarskiego ubiegają się już największe polskie kluby. Wielki triumf Ulatowskiego daje nadzieje na lepszą przyszłość w Bełchatowie, a byłemu asystentowi Leo Beenhakkera otwiera furtkę do trenerskiej kariery. Do wielkich przegranych doliczyć należy Lecha Poznań. Czołowa drużyna naszej ligi pozycję liderów okupowała najdłużej, ale na nic zdało się to wobec słabszej postawy na koniec sezonu. Lech po świetnych występach w Pucharze UEFA oraz triumfie w Remes Pucharze Polski, zajął dopiero trzecie miejsce w ligowej tabeli. Na zakończenie w meczu przyjaźni musieli pokonać Cracovię Kraków. W poznaniu padł remis 2:2, a dla Lecha dwa gole strzelił Hernan Rengifo. Obie bramki jak wykazały powtórki Peruwiańczyk strzelił ze spalonych! Cracovia spadła, a Lech został wyprzedzony przez Legię z Warszawy. Lech wyprzedził Polonię Warszawa i GKS Bełchatów, ale po udanej jesieni zarząd na pewno nie jest zadowolony.Kolejorz powalczy w lidze europejskiej już za rok, a teraz ciekawa sytuacja kadrowa. Nie wiadomo, czy gwiazdy takei jak Lewandowski,Stilic, Rengifo czy Arboleda pozostaną w Poznaniu. Już wiemy,że zegna się trener, Franciszek Smuda, a jego miejsce zajmie inny szkoleniowiec, Jacek Zieliński. Czy poprowadzi Lecha do takich sukcesów jak popularny FRANZ? Zobaczymy za rok…

Polska Ekstraklasa

1 lipca 2010

13Rozgrywki polskiej Ekstraklasy sezonu 2008/09 dobiegły końca. Należałoby więc podsumować krótko to, co działo się na naszych stadionach. Mistrzem Polski 2009 została Wisła Kraków. Biała Gwiazda obroniła tytuł wywalczony przed rokiem. Ostatnie dwie pozycje i spadek przypadły tym razem Górnikowi Zabrze i Cracovii Kraków. Górnik, sponsorowany przez firmę Alianz zajął ostatnie miejsce! Arka Gdynia zajęła pozycję barażową. Teraz czeka na rywala z I ligi. Rywalem Portowców będzie zapewne Podbeskidzie lub Znicz Pruszków. Nie bez szans pozostaje także Korona Kielce. W czołówce ciekawie było do końca. Za Wisłą rozgrywki zakończyła warszawska Legia. Chinyama zakonczyl sezon tytułem króla strzelców i walnie przyczynił się do sukcesu ekipy Jana Urbana. Trzecie miejsce to pozycja wielkich przegranych tego sezonu – Lecha Poznań. Kolejorz wygrał Puchar Polski i dlugo liderował w naszej lidze, ale sukcesu jednak nie osiągnął. Skład polski w europejskich pucharach uzupełnia Polonia Warszawa, która wyprzedziła GKS Bełchatów. Kłopoty finansowe Tele-Foniki, brak zapowiadanych transferów i straty solidnych defensorów (Dariusz Dudka, Adam Kokoszka i Cleber) to ciosy poniżej pasa dla Wiślaków. Wydawało się, że zespół, który przed rokiem zdominował ligę, tym razem w walce o najwyższe pozycje liczył się nie będzie. Boisko jednak weryfikuje pewne przypuszczenia. Eksplozja talentu Boguskiego, Małeckiego czy Ćwielonga, przy świetnej postawie Sobolewskiego, Baszczyńskiego i Głowackiego pozwoliły znów uwierzyć w magię Białej Gwiazdy. Znakomita końcówka sezonu była przysłowiową „kropką nad i” i Maciej Skorża dziś może pochwalić się obroną tytułu. To dwunasty triumf Wisły w mistrzostwach polski. Teraz pozostaje budować zespół na Ligę Mistrzów. Już wiemy, że druzynę opusci Marek Zieńczuk, strzelec ostatniej bramki w tym sezonie dla Wiślaków, który przejdzie do greckiej Skody Xanthi. Takze do Grecji, ale do Atromitosu Ateny wybiera się Marcin Baszczyński. Po 9 latach gry dla Wisły, przychdozi czas na odpoczynek na słonecznym południu Europy. Ciekawe jak Bednarz i spółka uzupełnią te luki…